3 způsoby, jak zvládat nepříjemné emoce

19.9. 2017 Jiří Sobek 2749x 0

Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce. Každý je prožívá. A každý na ně reaguje jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechali vykolejit a co nejrychleji našli ztracenou rovnováhu?

Představte si, že vám kolega ráno u automatu na kávu řekne něco nepříjemného. Naštve vás to a začnete se zlobit. Pak si ale uvědomíte, že podobným způsobem tento kolega mluví skoro s každým. To vás docela uklidní. Začne vám to být fuk. Provedli jste přehodnocení situace a to vám pomohlo cítit se lépe.

V průběhu dne pak potkáte na chodbě šéfa, kterého nemáte rádi a trochu se ho i bojíte. Ovšem ze strategických důvodů se na něj usmějete a vesele ho pozdravíte. Tak vypadá potlačení nepříjemných emocí. Někdy jde potlačení ještě hlouběji. Určité druhy pocitů si pak člověk vůbec nepřipouští. Nevěnuje jim pozornost. Tváří se, jako by neexistovaly.

Přehodnocení a potlačení

Lidé se snaží své emoce různým způsobem regulovat. Profesorka Iris Maussová z Kalifornské university v Berkeley se na oblast emocí specializuje. Říká, že přehodnocení a potlačení jsou dva nejčastější způsoby, jak lidé nakládají s nepříjemnými emocemi.

Profesorka Maussová říká, že přehodnocení situace je jednoznačně lepší strategie. Lidé, kteří používají tuto strategii, jsou ve výsledku spokojenější, mají lepší sociální vazby a vyšší sebeúctu. Naproti tomu lidé, kteří své emoce potlačují, jsou na tom hůř. Potlačování je stojí mnoho energie, cítí se nespokojeně a mají nižší sebevědomí.

Lidé, kteří své emoce potlačují, jsou na tom hůř.

Nemusíte sami sebe odsuzovat, když vůči některým lidem cítíte negativní emoce. Není to vaše vina. Nemůžete vůlí ovlivnit, jaké emoce budete cítit. Když tyto emoce potlačíte, vztah s druhým člověkem pravděpodobně uvízne na mrtvém bodě. Když naopak negativní emoce přijmete, prozkoumáte a zpracujete, je velká šance, že se vztah bude postupně vyvíjet dál.

Přijetí nepříjemných emocí je třetí efektivní způsob regulace emocí, říká Iris Maussová. Uvádí, že například lidé ve stresu, kteří přijmou své negativní emoce, se cítí lépe než lidé, kteří je odmítají. Přijmout nepříjemné emoce často není jednoduché. Pomocníkem na této cestě může být schopnost, kterou nazýváme mindfulness (bdělá pozornost).

Přijetí

Emoce jsou důležití poslové. Každá emoce nám sděluje něco užitečného. I ta nepříjemná. Emoce nám přináší důležité informace o nás samotných a o situacích, ve kterých se nacházíme. K nepříjemným emocím se ale často chováme odmítavě. Nechceme je cítit. Chceme se jich zbavit. Pojďme vyzkoušet opačný přístup.

Zkuste vzít své nepříjemné emoce plně na vědomí. Zkuste je prozkoumat a naslouchat jim. Co vám tato emoce říká? Jakou zprávu pro vás má?

Básník Rúmí již před mnoha staletími popsal vstřícný přístup k nepříjemným emocím takto:

Temná myšlenka, stud, zášť.
Vyjdi jim ke dveřím vstříc s úsměvem
a pozvi je dál.

Buď vděčný za každého hosta,
ať je to kdokoli,
protože každý ti byl poslán coby průvodce…

Jak zpracovat emočně náročnou situaci

Když prožijete náročnou situaci, udělejte si chvilku času, kdy můžete být jen sami se sebou.

  1. Zaměřte svoji pozornost na dech. Několik hlubokých nádechů a výdechů vám pomůže zklidnit rozbouřené emoce a obnovit ztracenou rovnováhu. Je vědecky ověřeno, že pomalé dýchání navozuje v lidském těle a psychice stav klidu a uvolnění.
  2. Zaměřte se na tělesný prožitek emoce. I když se to možná na první pohled nezdá, emoce jsou úzce spojeny s tělesným prožíváním. Každá emoce má svůj tělesný projev. Například když máme strach, tak téměř nedýcháme, cítíme svírání v oblasti krku nebo divné pocity okolo žaludku. Sledujte, kde v těle se vaše emoce projevuje. Zaměřte se na tento fyzický pocit. Naplno ho vnímejte.
  3. Uvědomujte si své myšlenky. Jaký příběh je s emocí spojený? „Ten darebák mi zas udělal tohle. Schválně. Chce mě vytočit.“ Když se podobné myšlenky a příběhy vynoří ve vaší mysli, nenechte se jimi pohltit. Vraťte se raději zpět k pozorování dechu a k vnímání tělesného prožitku, který je s emocí spojený.
  4. Přijměte svoji emoci. Dejte své emoci prostor a právo existovat. Zacházejte s ní jako s vítaným hostem. Jděte jí vstříc. Nebojte se jí. Nebraňte se. Nehodnoťte ji a neodmítejte. Pouze ji trpělivě pozorujte a vnímejte. Můžete sami pro sebe emoci krátce pojmenovat slovy. Například: „jsem naštvaný“ nebo „cítím zklamání“. Se svou emocí i sami se sebou jednejte v tuto chvíli co nejlaskavěji.
  5. Pozorujte proměny. Sledujte, zda se fyzické pocity a emoce nějak mění. Silná emoce se většinou postupně promění, zjemní a zklidní. Chce to ale nějaký čas. Dopřejte si tolik času, kolik potřebujete. Neustále se vracejte k předchozím krokům. Vnímejte svoji emoci a nenechte se pohltit dramatickými myšlenkami.

Popsané kroky nejsou vždy snadné. Je to i záležitost určitého tréninku a praxe. Pomoci vám v tomto směru mohou například jednoduché mindfulness techniky, které naleznete ZDE.

Dovedné zacházení s vlastními emocemi je součást toho, co psycholog Daniel Goleman nazývá emoční inteligence. Popsané kroky vám pomohou zacházet s negativními emocemi inteligentně. Tak, aby se tyto emoce staly vašimi spojenci a nikoliv protivníky.

Líbil se vám článek? Tak ho sdílejte dál. Díky!

Lektor a nadšený pisatel článků. Mindfulness mě baví.

Meditace proti stresu

Online kurz zdarma

Rychlé, účinné a vědecky ověřené mindfulness techniky.

5 audionahrávek + 5 doprovodných videí.

Chci to vyzkoušet

Kurz byl skvělý. Pro mě i tím, že byl výstižný právě pro mou současnou situaci. Životní i pracovní... Vaše video návody mají nějakou zvláštní přesvědčivost, takže se k nim teď takřka denně vracím.

Olga Ulrychová

Děkuji za tento minikurz. Hodně mi pomohl. Po sedmi letech na rodičovské dovolené budu nastupovat do nové práce. Váš kurz mi pomohl uklidnit se, vyčistit si hlavu a kdykoliv mě přepadne stres, tak se hned vracím k vašim technikám, které pomáhají.

Jana Kostková

Je naprosto skvělé, že video nebo doprovodnou nahrávku si mohu kdykoliv a téměř kdekoliv otevřít i v telefonu. Zabere to opravdu jen pár minut času a pomůže na X hodin.

Magdalena Maxová

Vaše online kurzy mi velmi pomohly v nástupu do nového školního roku, neboť pracuji jako učitelka na základní škole. Pro mě byly kurzy přínosem, probíhaly stručně a názorně.

Alena

Líbí se mi, že v kurzu jsou techniky hezky popsány, sestaveny okomentovány, videa působí příjemně, jsou věcná a přiměřeně dlouhá. Děkuji Vám.

Petra Kurendová

Odnáším si pocit klidu v celém těle. Nikdy bych nevěřila, co dokáží pouhé 3 minuty. Zvláště jak zklidní rozbouřené emoce. Opravdu jsem byla dost naštvaná a po cvičení tento pocit úplně zmizel a já se cítila vyrovnaná a v pohodě.

Dana K.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *