3 způsoby, jak zvládat nepříjemné emoce

19.9. 2017Jiří Sobek13464x0

Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce. Každý je prožívá. A každý na ně reaguje jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechali vykolejit a co nejrychleji našli ztracenou rovnováhu?

Představte si, že vám kolega ráno u automatu na kávu řekne něco nepříjemného. Naštve vás to a berete to dost osobně. Pak si ale uvědomíte, že podobným způsobem tento kolega mluví skoro s každým. To vás docela uklidní. Začne vám to být fuk. Provedli jste přehodnocení situace a to vám pomohlo cítit se lépe.

V průběhu dne pak potkáte na chodbě šéfa, kterého nemáte rádi. Ovšem chcete být s šéfem zadobře. A tak se na něj usmějete a vesele ho pozdravíte. Tak vypadá potlačení nepříjemných emocí. Situace na chodbě je docela nevinná. Ale někdy jde potlačení daleko hlouběji. Určité druhy pocitů si pak člověk vůbec nepřipouští. Nevěnuje jim pozornost. Tváří se, jako by neexistovaly. A zde začíná problém.

Přehodnocení a potlačení

Lidé se snaží své emoce různým způsobem regulovat. Profesorka Iris Maussová z Kalifornské university v Berkeley se na oblast emocí specializuje. Říká, že přehodnocení a potlačení jsou dva nejčastější způsoby, jak lidé nakládají s nepříjemnými emocemi.

Profesorka Maussová říká, že přehodnocení situace je jednoznačně lepší strategie. Lidé, kteří používají tuto strategii, jsou ve výsledku spokojenější, mají lepší sociální vazby a vyšší sebeúctu. Naproti tomu lidé, kteří své emoce potlačují, jsou na tom hůř. Potlačování je stojí mnoho energie, cítí se nespokojeně a mají nižší sebevědomí.

Přehodnocení situace je lepší strategie. Potlačování emocí stojí mnoho energie a vede k nespokojenosti.

Nemusíte sami sebe odsuzovat, když vůči některým lidem cítíte negativní emoce. Není to vaše vina. Nemůžete vůlí ovlivnit, jaké emoce budete cítit. Když tyto emoce potlačíte, vztah s druhým člověkem pravděpodobně uvízne na mrtvém bodě. Když naopak negativní emoce přijmete, prozkoumáte a zpracujete, je velká šance, že se vztah bude postupně vyvíjet dál.

Přijetí nepříjemných emocí je třetí efektivní způsob regulace emocí, říká Iris Maussová. Uvádí, že například lidé ve stresu, kteří přijmou své negativní emoce, se cítí lépe než lidé, kteří je odmítají. Přijmout nepříjemné emoce často není jednoduché. Pomocníkem na této cestě může být schopnost, kterou nazýváme mindfulness (bdělá pozornost).

Přijetí

Emoce jsou důležití poslové. Každá emoce nám sděluje něco užitečného. I ta nepříjemná. Emoce nám přináší důležité informace o nás samotných a o situacích, ve kterých se nacházíme. K nepříjemným emocím se ale často chováme odmítavě. Nechceme je cítit. Chceme se jich zbavit. Pojďme vyzkoušet opačný přístup.

Zkuste vzít své nepříjemné emoce plně na vědomí. Zkuste je prozkoumat a naslouchat jim. Co vám tato emoce říká? Jakou zprávu pro vás má?

Jak zpracovat emočně náročnou situaci

Když prožijete náročnou situaci, udělejte si chvilku času, kdy můžete být jen sami se sebou.

  1. Zaměřte svoji pozornost na dech. Několik hlubokých nádechů a výdechů vám pomůže zklidnit rozbouřené emoce a obnovit ztracenou rovnováhu. Je vědecky ověřeno, že pomalé dýchání navozuje v lidském těle a psychice stav klidu a uvolnění.
  2. Zaměřte se na tělesný prožitek emoce. I když se to možná na první pohled nezdá, emoce jsou úzce spojeny s tělesným prožíváním. Každá emoce má svůj tělesný projev. Například když máme strach, tak téměř nedýcháme, cítíme svírání v oblasti krku nebo divné pocity okolo žaludku. Sledujte, kde v těle se vaše emoce projevuje. Zaměřte se na tento fyzický pocit. Naplno ho vnímejte.
  3. Uvědomujte si své myšlenky. Jaký příběh je s emocí spojený? „Ten darebák mi zas udělal tohle. Schválně. Chce mě vytočit.“ Když se podobné myšlenky a příběhy vynoří ve vaší mysli, nenechte se jimi pohltit. Vraťte se raději zpět k pozorování dechu a k vnímání tělesného prožitku, který je s emocí spojený.
  4. Přijměte svoji emoci. Dejte své emoci prostor a právo existovat. Zacházejte s ní jako s vítaným hostem. Jděte jí vstříc. Nebojte se jí. Nebraňte se. Nehodnoťte ji a neodmítejte. Pouze ji trpělivě pozorujte a vnímejte. Můžete sami pro sebe emoci krátce pojmenovat slovy. Například: „jsem naštvaný“ nebo „cítím zklamání“. Se svou emocí i sami se sebou jednejte v tuto chvíli co nejlaskavěji.
  5. Pozorujte proměny. Sledujte, zda se fyzické pocity a emoce nějak mění. Silná emoce se většinou postupně promění, zjemní a zklidní. Chce to ale nějaký čas. Dopřejte si tolik času, kolik potřebujete. Neustále se vracejte k předchozím krokům. Vnímejte svoji emoci a nenechte se pohltit dramatickými myšlenkami.

Dovedné zacházení s vlastními emocemi je součást toho, co psycholog Daniel Goleman nazývá emoční inteligence. Popsané kroky nejsou vždy snadné. Je to i záležitost určitého tréninku a praxe. Pomoci vám v tomto směru mohou například jednoduché mindfulness techniky, které naleznete ZDE.

Líbil se vám článek? Tak ho sdílejte dál. Díky!

Lektor a nadšený pisatel článků. Mindfulness mě baví.

Meditace proti stresu

Online program zdarma. 

Naučte se rychlé, účinné a vědecky ověřené protistresové techniky.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů